Offering you a complete choice of products which include automatic turntable machine, ss turntable machine and turn table.
₹ 95000 / Unit Get Latest Price
| Size | 24"/ 30"/36"/48" |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
| Rotation Angle | Clock Wise |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 150 Kg |
| Material Grade | SS-304 |
| Brand | SR Automation |
Minimum order quantity: 1 Unit
Automatic Turntable Machine for transfer or movement of various type of Vials, Bottles, Jars on any Powder Filling, Liquid Filling or Tablet Bottle Packing Lines. Turntable can be used with any machine for collection or feeding of products and also used to change the total line direction for "L" shape or "U" shape movement of line or for Linear movement of line but it can works as a buffer system, If any of machines stop during the online operation, Turntable can collect the outfeed product from machine or similarly can feed the products to machine without interrupting the complete line. Turntable is available in various diameter as per detail mentioned below of 600, 750, 900 or 1200 mm as per customers requirement.
₹ 95000 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | SR Automation |
| Power Source | Electric |
₹ 105000.00 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | TT - 30, 48, 60 |
| Material | SS - 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | SINGLE PHASE |
| Voltage | 230 V AC |
| Phase | 1 PHASE |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjay Godhani (Director)
SR Automation
Plot 23-24, Krishna Industrial Estate 1, Mahakali Mandir Road
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India