Pioneers in the industry, we offer automatic round bottle sticker labelling machine, automatic double sided bottle sticker labelling machine, automatic double side labelling machine, automatic round jar spot warp sticker labeling machine, semi automatic soda bottle sticker labeling machine and semi automatic juice bottle labeling machine from India.
₹ 305000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Double Side Labeling |
| Usage/Application | Sticker Labeling |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SR Automation |
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Double Side Labeling |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 VAC |
| Usage/Application | Labeling |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Sr Automation |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Three Side Labeling |
| Usage/Application | Labeling |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SR Automation |
| Material | SS / MS |
₹ 351000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Side |
| Frequency | 50 HZ |
| Voltage | 230 VAC |
| Controller | PLC - MMI BASED |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Label Sticker Length | 50 MM - 600 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Side |
| Capacity | 50 ML - 500 ML |
| Material | SS - 304 |
| Speed | 20 - 25 BOTTLE/MIN |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 VAC |
| Phase | 1 PHASE |
| Frequency | 50 HZ |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 BPM |
| Bottle Type | Round |
| Usage/Application | Labeling On Round Bottle |
| Model Name/Number | SARL - 40 |
| Power | 230 VAC, 1 PHASE |
| Speed | 25 - 30 BOTTLE / MIN |
| Voltage | 230 VAC |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 60 BPM |
| Machine Type | Double Side Labeling |
| Application | Bottle Labelling |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 415000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Labeling |
| Bottle Type | LEMI TUBE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | LTL - 20 |
| Capacity | 15 - 20 TUBE/ MIN |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 VAC |
| Phase | 1 PHASE |
| Frequency | 50 HZ |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 425000.00 / Piece Get Latest Price
| Bottle Type | TOOTH BRUSH |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | TL - 60 / 120 |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 V AC |
| Phase | 1 PHASE |
| Usage/Application | Sticker Labeling |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 415000 / Piece Get Latest Price
| Bottle Type | Round |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | SWL - 20 |
| Capacity | 05 - 20 BOTTLE / MIN |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 vac |
| Phase | 1 PHASE |
| Frequency | 50 HZ |
| Usage/Application | Sticker Labeling |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 515000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Side |
| Frequency | 50 HZ |
| Voltage | 230 VAC |
| Controller | PLC BASED |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 220000 / Unit Get Latest Price
| Automation grade | Semi-Automatic |
| Brand | SR Automation |
| Voltage | 230 V |
| Phase | Single |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power | 2 kW |
| Power Source | Electric |
To meet the diversified requirements of our prestigious clients, we are engaged in offering Carton Labeling Machine. The provided coding machine is manufactured as per industry norms using optimum quality components and the latest technology under the guidance of our adept professionals. Used in many industries like pharmaceutical, chemical, dairy, food and cosmetics, this coding machine is available in different sizes and specifications as per the requirements of clients.
Features:
Other Details:
₹ 415000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 30 BPM |
| Application | Bottle Labelling |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 Piece/Min |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 325000 / Unit Get Latest Price
| Material | VACCUM BLOOD TUBE |
| Usage/Application | BLOOD COLLECTION TUBE LABELING |
| Type | ROLLER CONVEYOR |
| Machine Type | Automatic |
| Roller Diameter | 50 mm |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Working Voltage | 220-380 V |
| Roller Width | 90 MM TO 300MM |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 450000 / Unit Get Latest Price
| Model | Rotary-300 |
| Brand | SR Automation |
| Capacity | 100 to 400 Ampoules/min |
| Usage/Application | Pharma Industries |
| Bottle Type | Ampoules |
| Automation grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Surface Treatment | Polished |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 775000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Sticker Labeling |
| Bottle Type | ROUND , FLAT , OVAL |
| Speed | 60-120 BPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | DSL - 120 |
| Capacity | 60-120 BPM |
| Material | SS 304 |
| Voltage | 230V AC |
| Phase | 1 PHASE |
| Frequency | 50 HZ |
Minimum order quantity: 01 Piece
We offer ( Double Side) Front And Back Sticker Labelling Machines. Fully Automatic, User Friendly, Sticker (Self-Adhesive) Labeling Machine Model , Suitable to apply accurate Labels on Double Side (Front And Back) of Flat/Oval/Square shaped products having PET, Plastic, HDPE, LDPE, Glass or any other surface. The Fully Automatic Double Side (Front And Back) Sticker Labelling Machine are 100% user Friendly, Virtually Maintenance Free and does not require Data Inputs for Label Size.These are offered at industry leading rates and are used in.
Features:
₹ 525000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 10 ML - 300 ML TAPER BOTTLE |
| Material | SS - 304 |
| Speed | 50 - 60 BOTTLE/MIN |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 VAC |
| Phase | 1 PHASE |
| Frequency | 50 HZ |
Minimum order quantity: 01 Piece
Sanjay Godhani (Director)
SR Automation
Plot 23-24, Krishna Industrial Estate 1, Mahakali Mandir Road
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India