Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer plastic bottel capping machine, bottle capping machine, semi automatic bottle capping machine, bottle sealing machines and automatic multi head screw capping machine.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 120 BPM |
| Production Capacity | 120 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | SCM 120 |
| Power Consumption | 230 V AC / 1 PHASE |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 285000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 30 TO 40 CAP/MINUTE |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | SCM - 40 |
| Filling Head | 1 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Frequency | 50 HZ |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Salient Features:
Optional Features:
• Motorized Height Adjustments.
• Safety Guard for Operation and Protection.
• Specially designed hopper is to increase storage capacity of bowl.
Technical Specifications
|
Model |
SVSCM-60 |
|
Output/Hour* |
1000 to 3000 |
|
Direction of Movement |
Left to right |
|
No. of Head |
1 Nos. |
|
Electrical ** Specification |
1.0 HP/ 415 Volts/ 50Hz |
|
Ele. ** Specification |
300 Watt |
|
Height of conveyor** |
800 mm +- 40 mm |
|
|
Input Specifications
|
Screw Cap Specification |
Diameter** |
22mm to 56 mm*** |
|
Height** |
15 to 18.3 mm |
|
|
Container Size** |
Round Shape |
Ø 22 mm to Ø 100 mm *** |
|
Flat / Square |
15mm to 100 mm (Length)*** |
Utility Requirement
|
Electrical Supply |
Three Phase + Neutral + Earthing |
|
Electrical Load |
1.5 KW |
|
Air Pressure |
Minimum : 6 Bar, 0.5 CFM. |
₹ 125000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 10-20 BPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | SR Automation |
| Frequency | 50 HZ |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 275000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | >40 BPM |
| Production Capacity | 40 BPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | SCM - 40 |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 HZ |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 295000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1000 BPH |
| Country of Origin | Made in India |
Sanjay Godhani (Director)
SR Automation
Plot 23-24, Krishna Industrial Estate 1, Mahakali Mandir Road
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India