Our product range includes a wide range of semi automatic screw capping machine, crown capping machine, automatic bottle cap sealing machines, screw capping machine, high speed screw capping machine and fully automatic ropp cap sealing machine.
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| No Of Head | SINGLE HEAD |
| Model Name/Number | SCM - 40 |
| Usage/Application | capping |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 30 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Type | Bottle |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Power Consumption | 1 HP |
| Filling Head | 4 Head |
| Brand | SR Automation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 30 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Type | Bottle |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Power Consumption | 1 HP |
| Filling Head | SINGLE |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 275000 / Unit Get Latest Price
| No Of Head | SINGLE |
| Capacity | 40 TO 5 CAP/MIN |
| Application | CAPPING |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | SCREW CAPPING |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Brand | SR Automation |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Height Of Conveyor | 860 mm to 910 mm |
| Motor Power | 1 HP |
| Power Source | Electric |
Salient Features:
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| No Of Head | 4 HEAD |
| Model Name/Number | SCM - 40 |
| Usage/Application | capping |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 BPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SR Automation |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Voltage | 230 V AC |
| Material | SS-304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 580000 / Piece Get Latest Price
| No Of Head | FOUR HEAD |
| Model Name/Number | SCM - 40 |
| Usage/Application | capping |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 24 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Power Consumption | 1 HP |
| Filling Head | Single |
| Brand | SR Automation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 30 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Power Consumption | 1 HP |
| Filling Head | Single |
| Brand | SR Automation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 24 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Power Consumption | 1 HP |
| Filling Head | Single |
| Brand | SR Automation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SR Automation |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Voltage | 230 V AC |
| Material | SS-304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Power Consumption | 1 HP |
| Filling Head | SINGLE |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SR Automation |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Usage/Application | CAPPING |
| Voltage | 230 V AC |
| Material | SS-304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SR Automation |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Usage/Application | CAPPING |
| Voltage | 230 V AC |
| Material | SS-304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SR Automation |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Usage/Application | Capping |
| Voltage | 230 V AC |
| Material | SS-304 |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SR Automation |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Voltage | 230 V AC |
| Material | SS-304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Power Consumption | 1-2 HP |
| Material | SS-304 |
| Driven Type | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Voltage | 230 V AC |
| Material | SS-304 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 BPM |
| Production Capacity | 2000 BPH |
| Packaging Material | Plastic |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR Automation |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Usage/Application | CAPPING |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 30 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | SCM-40 |
| Power Consumption | 1 HP |
| Filling Head | SINGLE |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjay Godhani (Director)
SR Automation
Plot 23-24, Krishna Industrial Estate 1, Mahakali Mandir Road
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India