We are a leading Manufacturer of shrink sleeve label equipment, neck shrink sleeve applicator, sleeve labeling machine, heat shrink sleeving applicators, cap sleeve labeling machine and shrink sleeve applicator machine from Ahmedabad, India.
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Three Side Labeling |
| Frequency | 50 HZ |
| Voltage | 230 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Bottle Type | Round |
| Material | SS 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SR AUTOMATION |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR Automation |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Side |
| Phase | 1 PHASE |
| Voltage | 230 V |
| Material | SS 304 |
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR Automation |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | SHRINK SLEEVE APPLICATOR |
| Capacity | 120 to 150 bpm |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR Automation |
| Frequency | 50 HZ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
According to the characteristics of the Cap Sleeve Labeling Machine , we make improvement from the aspects of mechanical structure, circuit design, and intellectual control to improve the production efficiency. It can satisfy the demands of various manufacturers as well as reduce the production cost for the clients and improve the production rate.
The Automatic Shrink Sleeve Label Applicator System consists of main structure, product transmission belt with guide adjustment, in-feed screw, sleeve former (mandrel), rotary cutter to cut sleeve, Safety acrylic cover, shrink tunnel with cooling fan, motors, sensors, electrical panel, AC drive, PLC & HMI.
FEATURES
· Fully automatic operation.
· No Bottle - No Sleeve-Feature (eliminates wastage).
· Rotary cutting system.
· Can handle round glass / plastic bottles.
· Speed of 40 bottles to 80 bottles/min. depending on the cut length of the sleeve.
· Servo motors for more accuracy.
· Fitted with digital PLC control.
· Height adjustments to suit height variant bottles.
· Eye mark sensor for accurate cutting in printed sleeves.
· VFD used to increase or decrease the speed wherever necessary.
₹ 950000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Material | SS |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | SR Automation |
| Surface Finishing | Polished |
| Voltage | 340 V |
| Power Source | Electric |
Owing to the dedication of our diligent professionals, we have earned a reputed name in manufacturing the finest quality assortment of SS Shrink Sleeve Applicator Machine. Under the guidance of our adept professionals, this label applicator is manufactured using quality tested components and sophisticated technology. Used for food & beverage, cosmetic & herbal, dairy and pharma & agriculture, the offered label applicator is highly praised by the clients owing to its different quality examiners.
Features:
Applications:
Salient Features:
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 BPM |
| Phase | 1 PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230 V |
| Material | SS 304 |
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100-120 CPM |
| Material | SS 304 |
| Model Name/Number | SS 120/150 |
| Usage/Application | Industrial |
| Bottle Type | Round |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230 V AC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 120 to 150 cpm |
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Labeling |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 BPM |
| Phase | 1 PHASE |
| Voltage | 230 V |
| Material | SS 304 |
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Side |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230 V |
| Usage/Application | Sticker Labeling |
| Bottle Type | PET |
| Material | SS - 304 |
| Speed | 120 BPM |
| Model Name/Number | SHRINK SLEEVE APPICATOR |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 950000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 60 to 120 Bottle/Min |
| Automation grade | Automatic |
| Brand | SR Automation |
| Model | Sleeve Applicator-100 |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Power | 3 kW |
| Applicable Diameter Of Bottle Body | 100-120 mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR Automation |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR Automation |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Speed | 120 TO 150 CPM |
| Capacity | 15-20 BPM |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 275000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Bottle Type | Round |
| Capacity | 120-150 tube/min |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Electrical Load | 0.75 kW |
| Weight | 400 kg |
| Labelling Speed | 120 to 150 tube/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Conveyor Height | 750 mm + / - 50 mm |
| Material | SS 304 |
| Brand | SR Automation |
| Surface Finish | Polished |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 01 Unit
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100-120 CPM |
| Material | Plastic |
| Model Name/Number | SS 120/150 |
| Usage/Application | Shrink Wrapping |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 - 120 CPM |
| Speed | 100 TO 120 CPM |
| Model Name/Number | SS - 120 / 150 |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Labeling |
| Material | SS - 304 |
| Brand | SR AUTOMATION |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sanjay Godhani (Director)
SR Automation
Plot 23-24, Krishna Industrial Estate 1, Mahakali Mandir Road
Kubadthal, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India